021 86084436info@banitec.irفکس : 02189786150-----تلگرام و واتساپ سفارش تجهیزات : 09197513393------*مشاوره تلفنی رایگان*

نرم افزار SCOM و کاربرد آن

خانه / آموزش نرم افزار / نرم افزار SCOM و کاربرد آن

نرم افزار scom وکاربرد ان

فرض کنید که ما در سطح کشور یک شبکه بسیار بزرگ متشکل از ۵۰۰ سرور ، ۱۰۰۰ سوئیچ ، ۲۰۰ دستگاه روتر و … داشته باشیم . آیا همه Deviceها روشن هستند و سرویس می‌دهند؟ چگونه؟ در این مقاله به این سوال ، پاسخ داده خواهد شد.

برای این موضوع از ابزارهای مانیتورینگ استفاده می‌کنیم. در واقع در بستر وسیع شبکه ، یک دستگاه سرور وجود دارد که نقش Monitoring Server را ایفا می‌کند. SNMP روی Device های شبکه فعال می‌شود تا Monitoring Server از وضعیت Device‌ها مطلع شود. معمولا ابزارهای Monitoring روش‌های مختلف Notification دارند و اطلاع دادن به مدیر شبکه را دارند ، مانند SMS و Email . به محض آن که یک سرور یا هر Device دیگری Down شد، Monitoring Server متوجه این موضوع شده و Notification می‌دهد. امروزه نرم‌افزارهای Monitoring بسیاری وجود دارند مانند SolarWinds ، PRTG، ZABBix، Cacti و ….

در سازمان‌هایی که مهم و حیاتی هستند از چند ابزار مانیتورینگ استفاده می‌شود. به طور مثال PRTG به خوبی گراف می‌کشد یا SolarWinds هر ده دقیقه یک بار به Deviceها Ping می‌زند و Device ها جواب می‌دهند.
ممکن است یک Device روشن باشد ولی نتواند به خوبی سرویس بدهد. در این حالت SolarWinds یا PRTG نمی‌تواند این مشکل را تشخیص دهد. یک ابزار بسیار قدرتمند که از کمپانی مایکروسافت عرضه شده (SCOM (OM می‌باشد. SCOM ساخته شده است تا ضعف‌های ابزارهای دیگر مانیتورینگ را برطرف کند. SCOM با استفاده از MP که مخفف Management Pack است، کار می‌کند. در واقع داخل SCOM تعداد زیادی MP وجود دارد که می‌توان گفت MP سطح سواد و دانش SCOM است. اگر ما Management Pack DNS را روی OM فعال کنیم، OM به DNS اعلام می‌کند که وضعیت خودش را اعلام کند. گزارش که به SCOM ارسال می‌شود، SCOM آن را با MP مقایسه می‌کند. اگر این گزارش با MP مغایرت داشت هشدار می‌دهد. از SCOM 2012 به بعد، SCOM می‌تواند تجهیزات برندهای مختلف دیگر را نیز مانیتور کند. در واقع هر برند برای خود MP دارد.

SCOM می‌تواند مشکلات را برطرف کند ولی اگر نتوانست، به Admin راه حل می‌دهد. SCOM می‌تواند برای ما SLA Repote بگیرد. SLA مخفف Service level Agreement است. SCOM می‌تواند زمان Up یا Down در Device‌ها را نیز به ما نشان دهد.

نوشته های اخیر

ارسال دیدگاه

برچسب‌ها:, , , , , ,