021 86084436info@banitec.irفکس : 02189786150-----تلگرام و واتساپ سفارش تجهیزات : 09197513393------*مشاوره تلفنی رایگان*

انواع RAID

انواع RAID

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم RAID و RAID های ۰ ۱ ۵ به بیان ساده تر آشنا سازیم

همانطور که می دانید RAID مخفف کلمات  Redundant Array of Independent Disks می باشد و در واقع یک مکانیزم برای ارتقای کارایی و دسترسی پذیری ما به رسانه های ذخیره سازی با استفاده از چندین هارد درایو می باشد. هارد درایوها در RAID به گونه ای پیکربندی می شوند که اطلاعات در بین هارد درایوهای مختلف تقسیم بندی شود و Load کاری نیز طبیعتا بین آنها تقسیم می شود ، بعضا اطلاعات بصورت نسخه برداری شده ( کپی برداری شده ) بر روی هارد درایو دیگری عینا کپی می شوند تا در صورت بروز مشکل برای یکی از هارد درایوها ، اطلاعات از هارد درایو دیگر قابل بازیابی باشند. البته RAID هایی وجود دارند که ضمن اینکه اطلاعات را تقسیم بندی می کنند در عین حال نسخه برداری بر روی چندین هارد درایو را نیز انجام می دهندRAID ها را معمولا بصورت سخت افزاری و نرم افزاری می شناسند.

 RAID0 یا همان Stripping :
تعداد دو یا چند عدد دیسک و وقتی آنها به یکدیگر متصل می شوند تبدیل به یک دیسک با ظرفیت بالا می شوند. اگر دیسکی خراب شود شما تمام اطلاعات را از دست خواهید داد زیرا تمام دیتا بر روی یک دیسک می باشد.
RAID1 یا همان Mirroring :
تعداد دو عدد دیسک که دیتا به صورت همزمان بر روی هر دو دیسک نوشته می شود همانند نوشتن بر روی یک کاغذ به همراه کاربن !! اگر یکی از هارددیسک ها خراب شود شما دیتایی را از دست نخواهید داد.
RAID5 یا همان stripping with Parity :
Strip حجمی از دیسک ها می باشد (حداقل ۳ عدد دیسک) که یکی از دیسک ها بعنوان دیسک چک می باشد بنابراین اگر یک دیسک fail شود، RAID Controller توانایی محاسبه اطلاعات از دست رفته را دارد. در این شرایط RAID شما Degraded نامیده می شود زیرا در حال کار بوده و کنترلر به شدت مشغول محاسبه دیتاها می باشد. اگر شما دیسک خراب را با یک دیسک جدید جایگزین نمایید RAID Controller موظف است تمام اطلاعات از دست رفته را مجددا محاسبه کرده و بر روی دیسک جدید بازنویسی نماید. و این مرحله تا زمانی ادامه دارد که شما به حالت نرمال بازگردید

نوشته های اخیر

ارسال دیدگاه

برچسب‌ها:, , , , , ,