021 86084436info@banitec.irفکس : 02189786150-----تلگرام و واتساپ سفارش تجهیزات : 09197513393------*مشاوره تلفنی رایگان*

مراحل برنامه نویسی و طراحی سایت

خانه / آموزش نرم افزار / مراحل برنامه نویسی و طراحی سایت

مراحل برنامه نویسی و طراحی سایت

جهت برنامه نویسی و طراحی سایت مراحل زیادی وجود دارد که شامل جمع‌آوری اطلاعات اولیه تا طراحی سایت و در پایان پشتیبانی سایت و به‌روز رسانی آن می‌ باشد.

مرحله اول: جمع‌آوری اطلاعات

اولین مرحله برای طراحی سایت موفق جمع‌آوری اطلاعات است. جهت طراحی سایت اطلاعات زیادی نیاز است که به بهتر شدن طراحی و ظاهر سایت کمک می‌کند. به همین دلیل بهتر است به چند سوال اساسی در این مرحله پاسخ دهید تا بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

هدف: هدف شما از طراحی سایت چیست؟ اطلاع‌رسانی، خدمت‌رسانی، آموزش، فروش کالا و تجهیزات و محصولات و…؟

چشم انداز: با طراحی سایت می‌خواهید چه چیزی بدست آورید؟ دو پاسخ مهم و مرسوم برای این سوال، بدست آوردن پول و یا اطلاع‌رسانی می باشد.

مخاطب هدف: چه کسانی مخاطب سایت شما هستند و شما سایت را برای چه کسانی طراحی می کنید؟ سن، جنس و علایق مخاطب در این مرحله بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند تا بهترین طراحی سایت را متناسب با آنها انجام دهید.

محتوا: مخاطبان هدف شما چه مطالبی را بر روی سایت جستجو می‌کنند و به دنبال چه اطلاعاتی، کالا ، آموزش و یا خدماتی هستند؟

مرحله دوم: برنامه ریزی

اطلاعاتی که در مرحله قبل جمع‌آوری شد را در کنار هم چیده و برنامه‌ریزی برای طراحی سایت انجام می‌گردد. در این مرحله باید نقشه سایت، شامل لیستی از موضوعات اصلی و مهم سایت و زیر شاخه‌های مورد نیاز، مشخص گردد. این نقشه، راهنمایی است برای انجام مراحل طراحی سایت و مشخص می‌کند که طراحی سایت باید به چه سمتی پیش برود و چه تکنولوژی‌ها و آیتم‌هایی نیاز دارد که در طراحی سایت مورد توجه قرار گیرد.

مرحله سوم: طراحی سایت

پس از اینکه نقشه سایت و موارد مهم آن مشخص و برنامه ریزی شد، نوبت انتخاب طراحی سایت متناسب با آن می باشد. در این مرحله مشخص می گردد که با توجه به هدف ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، چه طراحی برای سایت مورد نظر بهتر و مناسب‌تر است. مخاطبان هدف، یکی از عناصر مهم و اصلی در این مرحله می باشند که باید به آن‌ها توجه شود. به عنوان مثال سایتی که برای نوجوانان طراحی می‌شود ظاهر بسیار متفاوتی نسبت به سایتی که برای یک موسسه حسابداری طراحی شده، دارد. در طراحی سایت لوگو و رنگ سازمانی بسیار مهم است و به کار بردن آن در حین طراحی سایت، در برندسازی و هویت‌سازی یک شرکت تاثیر بسیار مهمی دارد.

ابتدا طراحی اولیه سایت را در قالب گرافیکی به شرکت‌ها ارائه شده و نظرات، پیشنهادات و انتقادات آن‌ها را دریافت می‌شود تا در مرحله بعد پیاده‌سازی شوند.

مرحله چهارم: برنامه نویسی

در این مرحله برنامه نویسی سایت متناسب با آنچه طراحی شده است، انجام می‌گیرد. تمام مواردی که در نمونه گرافیکی سایت وجود دارد با برنامه نویسی و کدنویسی و رعایت تمامی اصول مرتبط با طراحی و بهینه سازی سایت، در قالب html در آمده و در انتها به سایتی کاربردی تبدیل می‌گردد.

مرحله پنجم: آزمایش و تحویل سایت

در این مرحله سایت از نظرات مختلف تست می‌گردد و بسیاری از مسائل فنی، کد نویسی، کارکردها، طراحی و … چک می‌شود تا سایت از همه لحاظ بهینه سازی شده باشد. به عنوان مثال سایت طراحی شده بر روی مرورگرهای و یا دستگاه‌های مختلف امتحان می‌گردد.

پس از تست و نهایی کردن، سایت به مشتری تحویل داده می‌شود. سایت بر روی سرور قرار گرفته و همه اقدامات لازم برای بالا آمدن سایت انجام می‌گیرد و بدین ترتیب سایت برای عموم قابل مشاهده می‌شود.

مرحله ششم: پشتیبانی و نگهداری

به روز نگهداشتن سایت با محتوای مناسب موجب می‌شود تا بازدیدکنندگان دوباره وارد سایت شما شوند. به همین دلیل پشتیبانی فنی، محتوایی و گرافیکی پس از تحویل طراحی سایت به مشتری در صورت تمایل به صورت مستمر انجام می‌گیرد.

نوشته های توصیه شده
Comments

ارسال دیدگاه

برچسب‌ها:, , , , ,