021 86084436info@banitec.irفکس : 02189786150-----تلگرام و واتساپ سفارش تجهیزات : 09197513393------*مشاوره تلفنی رایگان*

تنظیم DHCP Relay در روتر میکروتیک

خانه / آموزش میکروتیک / تنظیم DHCP Relay در روتر میکروتیک

در بعضی از سناریوها امکان دارد که چندین شبکه مختلف در رنج های IP مختلف داشته باشیم و به طور مثال DHCP server ما در یک شبکه وجود داشته باشد و می‌خواهیم این سرور به userهای دیگر شبکه‌ها هم سرویس بدهد اما با وجود روتر همچین امکانی وجود ندارد که مستقیما از سرور سرویس بگیریم بنابراین بایستی از DHCP relay استفاده بکنیم.

تنظیمات dhcp relay در دستگاه میکروتیک

ابتدا تنظیمات مربوط به dhcp server میکروتیک را انجام میدهیم سپس تنظیمات مربوط به dhcp relay را بررسی و انجام میدهیم. فرض می‌کنیم که ارتباط بین روترها از طریق کابل برقرار هست. پس ابتدا در dhcp server یک ip pool در رنج شبکه‌ای که می‌خواهیم سرویس بدهیم، درست می‌کنیم. سناریویی که می‌خواهیم انجام دهیم بصورت زیر است.

تنظیمات DHCP server را بصورت زیر پیاده سازی می کنیم.

بعد از تعریف کردن ip pool وارد dhcp server می‌شویم و یک سرور اضافه می‌کنیم یک بار برای LAN-1 و یکبار هم برای LAN-2 تعریف می‌کنیم و در قسمت Relay یکبار ip پورت متصل به LAN-1 را وارد می‌کنیم و یکبار هم ip پورت متصل به LAN-2 را وارد می‌کنیم که این‌ها نقش dhcp relay را برای ما اجرا می‌کنند. همچنین در قسمت address pool باید pool هایی که تعریف کرده ایم را انتخاب کرده تا به هر شبکه‌ای از رنجی که تعریف کردیم شروع به ip دادن بکند.

در بخش interface اینترفیس هم باید پورتی را انتخاب بکنیم که از طریق آن به روتر dhcp relay متصل هستیم.

سپس وارد تب Networks شده و آدرس ip هر شبکه و همچنین آدرس gateway برای هر شبکه را هم مشخص می‌کنیم.

حالا در سمت dhcp relay تنظیمات زیر را پیاده سازی می کنیم.

در قسمت Interface هم باید پورتی را وارد کرده که به LAN-1 متصل هستش برای LAN-2 هم باید پورتی را وارد بکنیم که dhcp relay به آن متصل است. در قسمت dhcp server هم باید Ip سرورمان را وارد کنیم.

نوشته های توصیه شده

ارسال دیدگاه

برچسب‌ها:, , , , , , , ,